Obveščamo vas o aktualnih kulturnih dogodkih in s kulturo ter dejavnostmi društva Venček povezanih izbranih novicah iz Dutovelj in okoliških vasi. Zato vas vabimo, da pregledate zavihek: DUTOVSKI UTRIP. Splošna aktualna obvestila iz širšega območja Krasa pa so dostopna spodaj. Vabljeni k branju in k aktivni udeležbi!
22. 1. 2023
V Krepljah bo gostovala glasbena skupina Počeni Škafi
Produkcijska skupina Our Labyrinth iz Krepelj vabi v soboto 28. januarja ob 20.00 v Vaški dom v Kreplje, na druženje z glasbeno skupino Počeni Škafi.

Počeni Škafi se že dolgo posvečajo predvsem avtorski glasbi s poudarkom na duhovitih in ganljivih besedilih v slovenščini, še vedno ostajajo zvesti neworleanskemu načinu muziciranja, za katerega Wynton Marsalis (član skupine) pravi, da najbolj celovito uteleša demokratični proces v glasbi. Nenehno se poslušajo in prilagajajo, skupaj iščejo ravnotežje in drug drugemu ustvarjajo prostor za rast in izražanje. Hkrati pa so tudi ena velika glasbena žurka.
Vstopnina: 15 evrov, zaželena predhodna rezervacija na njihovi spletni strani.
17. 1. 2023
Pogovor s prostovoljko Ivano in dobrodelna akcija v Tomaju

Študentka geografije Ivana Žigon iz Komna bo v Pogovornem večeru v petek 20.1.2023, ob 18.30 v Župnišču v Tomaju (št. 68), spregovorila o svoji izkušnji dobrodelnosti. V lanskem letu je aktivno sodelovala pri gašenju požara na Krasu, obiskala pa je tudi Ukrajino v sklopu programa Pota.
Med drugim Ivana aktivno koordinira zbiranje pomoči za Ukrajino
. Društvo Venček bo podprlo
njeno pobudo za zbiranje pomoči za Ukrajino, ki ga Ivana organizira ob petkovem srečanju. Zbira se hrana, zdravila in denarni prispevki. Kdor želi lahko prinese svoj dar (suha ali trajna, dobro zapakirana osnovna živila, zapakirana zdravila ipd.) tudi v Dutovlje, v Bunčetovo domačijo, ta četrtek 19.1.2023 od 17.oo do 18.oo ure. Vse zbrane prispevke bomo predali Ivani v petek. Darovi bodo z njenim posredovanjem poslani neposredno Marijinim sestram (med njimi so tudi 3 Slovenke) v Ukrajino.
12. 1. 2023
Uspešno srečanje deležnikov ob novi kolesarski poti GEOMOB

Nova kolesarska pot GEOMOB, ki bo povezala Sežano in Komen je odlična priložnost, da povežemo obstoječe tematske poti: Pliskina, Teranova, Jakobova in Kosovelova pot, in oblikujemo nove, dopolnilne krake poti, ki se bodo navezali na to pot. Na voljo pa so dodatna evropska finančna sredstva, ki nam omogočajo oblikovanje novih turističnih produktov in dodatno javno turistično infrastrukturo.
🖇Zato smo se povezali deležniki ob tej poti: krajevne skupnosti (Dutovlje, Križ, Tomaj in Pliskovica) in razvojna društva (Pliska, Kalunca, Gmanjca in Venček) ter turistični ponudniki in vinarji, ki so podprli našo pobudo in nastopili enotno do vodstva občine Sežana in Območne regionalne agencije – ORA Krasa in Brkinov.
Včeraj, 11. januarja 2023, smo se zbrali v Križu na pobudo Društva Venček ter v organizaciji občinskega svetnika Matjaža Možeta in RD Gmanjca- Mojce Babuder ter izmenjali mnenja in predloge za skupno razvojno delo ob novi kolesarski poti. Pridružil se nam je tudi gospod Župan Andrej Sila in Mateja Grzetič Žerjal iz Občine Sežana ter direktor ORA Krasa in Brkinov Aleš Vodičar, ki je predstavil mrežo obstoječih kolesarskih poti in prihodnje načrte ORA pri nadgradnji turističnih produktov.
Društvo Venček je predstavilo tudi pobudo za oživitev kraških tematskih poti in ločeno podalo predlog za oživitev kulturne dediščine vaškega jedra Dutovlje. Več informacij je dostopnih TU.
8.1. 2023
Nova kolesarska pot GEOMOB bo velika pridobitev za Kras




Nova kolesarska pot od Sežane do Komna, ki bo zgrajena do konca letošnjega leta pomeni za matični Kras veliko pridobitev. Več o tem si lahko preberete v članku Primorskih novic. Predvideni sta tudi dve počivališči za kolesarje: v Kosoveljah in na cesti Marije Terezije pod Dutovljami.
Nova infrastruktura ponuja veliko priložnosti za razvoj turizma in naših vasi ob tej poti tudi za naše vinogradnike, kmete in turistične ponudnike. Društvo Venček daje pobudo za povezovanje in skupno sodelovanje vseh deležnikov, ki so zainteresirani, da združimo moči in oblikujemo nove podporne turistične produkte, ki bodo v korist tudi prebivalcem. Za dodatne informacije nam pišite na e-naslov: drustvo.vencek@gmail.com.
6.1. 2023
Izboljšajmo razpoloženje in zapojmo skupaj!

Za mlade in starejše… za vse tiste, ki se radi poveselijo ob veselih pesmih in dobri družbi.
Kakšne koristi vam prinaša petje?
- razvijanje pevskih sposobnosti
- sprostitev ob petju in boljše počutje,
- dobra družba in spoznavanje novih ljudi,
- sodelovanje na različnih prireditvah.
Pojemo slovenske ljudske, narodne in ponarodele pesmi ter tudi kakšno pop skladbico. Prisluhnemo tudi kakšni vaši posebni želji po izbrani melodiji in jo umestimo v pevski repretoar … Udeležba je brezplačna in brez avdicije. Pogoj je veselje do petja in glasbeni posluh.
Srečujemo se vsak četrtek ob 17.45, v Dutovljah, v prostorih Bunčetove domačije. Lepo vabljeni!
2.1. 2023
Praznična pesem
Zahvala in praznično voščilo
23.12. 2022
Aktualno prednovoletno dogajanje iz osrčja Krasa
20. 12. 2022
V današnjih Primorskih novicah smo prebrali tri članke o prijetnem, prednovoletnem vzdušju na Krasu, ki jih delimo z vami:
- Vabilo na novo drsališče v Sežani- odpre se jutri ob 17. uri na Lipovem listu,
- Pokukajte v skrite kotičke Štanjela in odkrijte zanimive, unikatne jaslice,
- Župan Andrej Sila nas nagovarja z optimizmom in pravi: “Edino, kar bo štelo, bodo rezultati.”



Poezija nima meja
13.12. 2022

Le kdo se ne spomni rosno mladostne, ljubezenske pesmi: “Samo en cvet, en češnjev cvet …” Karla Destovnika Kajuha, ki se je rodil na današnji dan pred natanko 100 leti.
Društvo Venček je pesem vključilo v pomladno zgodbo:
Po sledeh kraške noše
7.12. 2022
Barvna knjiga z bogatim slikovnim in fotografskim gradivom Po sledeh kraške noše dopolnjuje avtoričine dosedanja dela in raziskave na področju noše in oblačilne kulture. Osredotoča se predvsem na Kras, kjer je o noši ostal le medel spomin in bolj malo zapisanega. Avtorica ustvari za razumevanje širok okvir, v katerem prikaže prerez zgodovine skozi čas, ko je noša nastajala in se razvijala. Dotakne se srednjeveškega obdobja, ko so oblačenje pripadnikov različnih družbenih slojev določali strogi zakoni.
Za naš prostor je zanimivo 19. stoletje, ki je poznano kot zlato stoletje goriške svile. Razvoj tekstilne industrije je nedvomno vplival na oblačilno kulturo, med drugim na poročne obeke, ko so kmečke ženske opustile tradicionalno kmečko nošo za poročno obleko v meščanskem slogu. Avtorica predstavi ključne trenutke v razvoju oblačil in jih umesti v družbeni, gospodarski in politični okvir časa vse do danes. Posebno poglavje je namenjeno obnavljanju noš v Grižah na Vrheh pri Sežani, kjer je avtorica leta 2011 z domačinkami obnavljala nedeljske noše. V knjigi je veliko fotografskega gradiva iz različnih arhivov pa tudi iz bogate avtoričine zbirke noš in drugih predmetov.
28.11. 2022
Naj nas praznična pesem popelje v veseli december
25.11. 2022
Pred nami je adventni čas- naj bo doživet
21.11. 2022
Vabilo na 38. slovenski knjižni sejem
16.11. 2022